Hakkımızda

Türk lezzeti olarak dünyaca tanınan Tarihi Bafra Lokumcusu, Türk lokumunu geleneksel yöntemleri benimseyerek ürettiği, gerçek meyve parçalarıyla hazırlanıyor. Beyaz pancar şekeri kullanılan ve baskın lezzetini içerdiği meyve ve yemişten alan bu hafif, ağızda dağılan lokum, malzeme terkibinde, kıvamı ve lezzetinde seçkin ustaların hünerini taşıyor. Tazeliği uzun süre korunabilsin diye lokumu nemden ve güneş ışınlarından uzak tutan sağlıklı kutulara yerleştiriyor. Dilerseniz hediyelik olarak da değer kazanan bu kutu; Tarihi Bafra Lokumcusu ismi ile tadabileceğiniz Geleneksel Türk lokumunu Samsun Cumhuriyet Meydanı İlkadım mağazamızda sizleri bekliyor. Konukseverlik nadide olanı, böylesi lezzetleri paylaşmaktan geçiyor.

1887’den beri hizmet veren tarihi, sıcacık, nostaljik bir dükkan. İçinden Bafra kaymağı akan lokumunu yemeden Samsun’dan ayrılmayın…

Lokum Hakkında

Lokum, Türklere özgü bir tatlıdır. Su, şeker, nişasta kullanılarak yapılır. Lokum doğal ve sağlıklı bir besin kaynağı olup, pek çok yararının olduğu bilinmektedir. Örneğin, proteinli besinler, kullanıldıktan sonra vücutta yakılır ve bunun sonucu üre, ürik asit ve kreatinin gibi atık maddeleri açığa çıkar. Bu maddeler böbrek hastalarında idrarla vücuttan atılamaz ve kanda yükselir. Sade lokum karbonhidrat kaynağı olduğundan, böbrek hastalarınca devamlı tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca, yerelde lokumun hala yara ve çıbana tedavi amaçlı sarıldığı da bilinmektedir.

Tarihi

Osmanlıca rahat ul-hulküm yani boğaz rahatlatan kelimesinden türeyen Lokum, yaklaşık 15. yüzyıldan beri Anadolu’da bilinmekle birlikte, özellikle 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yaygınlaştı. Avrupa’da ise bir İngiliz gezgin aracılığıyla ‘Turkish Delight’ adıyla 18. yüzyılda tanınmaya başlandı. Daha önceleri bal ya da pekmez ve un bileşimi ile yapılan lokumun 17. yüzyilda ‘Kelle şekeri’ olarak bilinen rafine şeker ile özellikle nişastanın bulunup ülkeye getirilmesi sayesinde hem yapımı, hem de lezzeti değişti.

Bayramlar onsuz olmaz; Geleneksel lezzet Bafra Kaymaklı Lokum