Kurumsal

1887'den günümüze...

Tarihi Bafra Lokumcusu

Şekerci Şükrü Efendi’nin Bafra’dan askerlik vazifesini yapmak için gittiği İstanbul’da, saraya lokum üreten Hacı Bekir Efendi’den öğrendiği ve 1887’de memleketine dönerek üretimine başladığı lokum, dört kuşaktır aynı lezzeti koruyor.

Memleketine döndükten sonra lokum üretimini bakır kazanlarda odun ateşinde yaparak sürdüren Şükrü Efendi’nin oğlu Faris Yüksel, 1936 yılında mesleği babasından devralarak, lokum ile Bafra’nın manda sütünden elde edilen kaymağını buluşturarak bugünkü geleneksel “Tarihi Bafra Kaymaklı Lokumu” nu üretti.

Lokum ile sarılan kaymağın tadının kısa sürede beğenilmesi üzerine ürünün lezzeti Samsun sınırlarını aştı. Şekerci Faris Yüksel’den sonra oğulları Metin ve Çetin Yüksel’in ürettiği kaymaklı lokum üretimini, Çetin Yüksel’in oğlu Neşet Faris Yüksel devam ettiriyor.

Tarihi Bafra Lokumcusu

1887'den günümüze...

Bafra Kaymaklı Lokum; şeker, nişasta, limon tuzu ile elde edilen hamurun, Kızılırmak Deltasında yetiştirilen mandaların sütünden elde edilen kaymakla bir araya getirilmesi ile ortaya çıkan üründür.

Kızılırmak Deltası doğal özellikleri büyük ölçüde korunabilmiş ve uygun iklim koşulları ile besin maddelerince zenginliği sebepleriyle biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Bu sebeple bu bölgede yetiştirilen mandalardan elde edilen yüksek yağ ve kuru madde ihtiva eden manda sütünden üretilen kaymak da yüksek yağ içeriğine sahiptir.

Scroll To Top
Close
Close
Ürünler
0 İstekleriniz
0 Sepetiniz
Close

Sepetiniz

Shopping cart is empty!

Continue Shopping